Department Roster

Chief of Police

William R. Hart, Jr.

Deputy Chief

Kim Bernard - Operations Commander

Captains

Christopher Gandia - Airport Commander
​Patrick Cheetham - Support Services Commander

Lieutenants

Joseph Bellino - Services
Alvin Bettencourt - Midnight Watch Commander
​Jason Breen - Investigations
Ryan Kearney - Day Watch Commander
Mark Morrison - Professional Standards & Accreditation
Jason Teufel - Afternoon Watch Commander

Sergeants

Jason Archambault
Eric Arel 
Scott Balukonis
​Ryan Buker
Randy Duguay
James Freda
Justin Hallock
Keith Lee - Services
Garrett Malloy - Services
Timothy Moran
Timothy O'Donaghue - Investigations
​Christopher Olson

Detectives

Jonathan Cruz - Juvenile
Narciso Garcia
Andrew Phillips

Patrol Officers

Ammo - K9
Zeus - K9
Marvin Alfaro
​Timon Aikawa - Field Training Officer
Muzafer Aku - Field Training Officer
Brian Allaire
Sean Benoit - School Resource Officer (Middle School)
James DeFelice
Sydney Del Forte
Emily Dyer
Randy Dyer
Corey Ford - Field Training Officer
Trevor Guay
Adam King
Adam Lane
Matthew Laquerre
Tyler MacDonald
Ryan MacLean - Training Coordinator
Kenneth Morales
Anthony Marciano
Matthew Morin - K9 Handler
George Mottram
Paul Mueller Jr. - Field Training Officer
Daniel Perry - School Resource Officer (Elementary Schools)
John Perry
Joanna Phan
Brittany Reitze
Rafael Ribeiro - K9 Handler
Sarah Sabella
Shannon Sargent
Katie Smigelski
Michael Tufo - School Resource Officer (High School)
Cameron Verrier - Field Training Officer
Christopher Wiggin

Part-Time Officers

Glenn Aprile - Conservation Ranger
Dave Carver - Animal Control Officer
Shaun Goodnow - Fleet Maintenance Officer

Telecommunications Operators

Sophie Bartlett
Christine Jack
Megan Moran
Amelia McKeever
Cory Nader - Coordinator
Maria Schacht

Civilian Staff

Lorene Hannon - Records Clerk
Suzanne Hebert - Executive Secretary
Fred Hebert - Building Maintenance
Barbara Jones - Records Coordinator
Chelsea Pande - Prosecutor
Sandra Mikutel - Administrative Secretary
Carol O'Keefe - Records Clerk
Thomas Roy - Information Technology
Denise Saucier - Records Clerk
J.R. Valente - Building Maintenance